100 % Openin voittajaksi Mika Lehtonen

Vuoden 2024 100 % Open saatiin päätökseen sunnuntaina Kupittaalla neljä viikkoa kestäneen alkukilpailun jälkeen.

Kilpailu on suunnattu erikoisesti aloittelijoille ja nuorille keilaajille ja siksi kisamuoto on 3+3 sarjaa. Loppukilpailuun pääsi yhteensä 24: 16 parasta 3+3 sarjan tulosta, neljä parasta 4*3 sarjan tulosta ja näiden lisäksi neljä naista, koska tällä kaudella haluttiin erikoisesti panostaa naiskeilailuun, myös juniorityttöjen osalta.

Kilpailusuorituksia 115 keilaajalta tuli yhteensä 448, mikä on huomattavasti enemmän kuin viime vuonna. Kilpailu-uransa tässä kisassa aloittaneita oli neljä, joista kaksi oli junioria. Ikähaarukka oli 11–85 vuotta! Kisa oli myös Varsinais-Suomen Rankingin osakilpailu.

Osallistuneista suurin osa oli veteraaneja, kilpailusuorituksista 70 % tuli veteraaneilta. Kiitosta vanhemmilta veteraaneilta sai osakseen 3+3 sarjamuoto, koska kolmen sarjan kisan jaksaa heittää lähes jokainen rekisteröitynyt veteraani. Samoin 3+3 on sopiva sarjamäärä aloitteleville keilaajille, joille ei vielä ole muodostunut kilpailurutiinia.

Tulostaso muodostui maltilliseksi. Finaalirajaksi muodostui 1330 (16 kisaajan osalta). Tämän vuoden kisaajista vain kaksi olisi päässyt tuloksellaan viime vuoden loppukilpailuun!

Alkukilpailun 3+3 sarjan paras oli M-luokkalainen Bay:n Henry Laine (1442). 4*3 sarjan paras loppukilpailuun päässyt oli D-luokkalainen Anja Rainisalo (2631). Viime vuonna ei loppukilpailussa ollut yhtään naista ja nyt heitä oli 10 (toki finalistien määrää nostettiin 16:sta 24:ään).

Loppukilpailussa keilattiin ensin viisi sarjaa, jonka jälkeen viisi parasta pääsi jatkoon. Tämän osion paras tuloksella 1179 oli alkukilpailun voittanut Henry Laine, joka meni suoraan loppuotteluun. Muut jatkon menijät olivat TuSkan Lauri Hautala (1129), Starttiklubin  Saila Karesniemi (1102), TuWen Mika Lehtonen (1077) ja Anja Rainisalo (1069). Ensimmäinen putoaja oli TPS:n ”Turun Pug” Juuso Jokinen (1057).  

Playoutissa Mika, Saila, Anja ja Lauri keilasivat ensin yhden sarjan tuloksin 256, 243, 202 ja 200. Näin Lauri putosi jatkosta pois. Seuraavan sarjan järjestys oli Mika, Anja ja Saila (248, 243 ja 180) ja Saila putosi jatkosta. Näin seuratoverit Mika ja Anja kisasivat pääsystä Henryä vastaan loppuotteluun. Sarja oli erittäin tasainen ja ratkesi vasta kymppiruudussa: Mika oli parempi numeroin 221 ja 215 ja eteni loppuotteluun. Loppuottelussa keilattiin kaksi sarjaa. Mika voitti molemmat sarjat loppupistein 514–384.  

Voittajan on helppo hymyillä, Mika Lehtonen vasemmalla ja toiseksi tullut Henry Laine oikealla

Kisassa kolmanneksi tullut Anja Rainisalo väsyneenä, mutta onnellisena pitkän kisapäivän jälkeen

© Turun Weikot ry

Logo - Turun Weikot

(02) 233 7207
toimisto@turunweikot.fi
Mikonkatu 2, 20100 Turku

Toimiston aukioloajat

Päivystämme toimistolla tarvittaessa. Sovi asiasta erikseen ottamalla yhteyttä.

Turun Weikot Ry (TuWe) on vuonna 1912 perustettu turkulainen urheilun yleisseura. Seuran lajivalikoimassa ovat jalkapallo, keilailu, nyrkkeily, voimistelu ja yleisurheilu. Lisäksi seurassa toimii aktiivinen veteraanikerho ja hyvinvointiliikuntaan keskittyvä jaosto.

Seura on vuosien saatossa menestynyt useissa lajeissa (kts. seuran historia)

Hallituksen puheenjohtaja on Ari Normasto ja toiminnanjohtaja Ari Jalonen.

Turun Weikkojen säännöt

Seuran tietosuojaseloste