KiWa-futisleiriä vietettiin Raunistulassa 19.6. - 21.6.

TuWe Jalkapallo ry:n kolmatta kesää peräkkäin järjestämä futispäiväleiri pidettiin tänä vuonna juhannusviikolla maanantaista keskiviikkoon 19.6.-21.6.2023. Aurinko helli leiriläisiä koko kolme päivää lähes pilvettömältä taivaalta. Leirille osallistui yhteensä 54 lasta aina 6-vuotiaasta 13-vuotiaaseen.

Leirin ohjaajina toimi Naisten edustusjoukkueen pelaajia sekä muita seuran koulutettuja nuoria ohjaajia. Leirillä suoritettiin pienimuotoisia pallollisia kisoja ja tehtävärasteja sekä pelattiin tietysti itse kuningaslajia eri kokoisilla pelikentillä ja muodostelmilla. Monen leiriläisen suosikiksi nousi uutena ohjelmanumerona ollut tutkapotku, jota osa lapsista jaksoi kokeilla kahtena päivänä ahkerasti. Leirin viralliseksi ennätykseksi kirjattiin 10-vuotiaan Eero Niemisen 83 km/h laukaus.

Perinteisessä tuuletuskisassa leiriläiset suunnittelivat 5 hengen ryhmissä omat maalituuletuksena. Raadin suosikiksi ylsi tällä kertaa huimaa akrobatiaa ja ajankohtaisia tanssiliikkeitä sisältänyt esitys, jota olivat suunnittelemassa ja toteuttamassa Miro Laivo, Nico Pyykkö, Toivo Mattila, Fiona Laakso sekä Sinisofi Sianoja. Tuuletuskisan voittajille oli luvassa superyllätys, sillä he saivat käsiinsä täyteen ladatut vesipistoolit ja palkinnoksi luvan käydä vesisotaa aseettomia leiriohjaajia vastaan. Muut leiriläiset saivat myös halutessaan osansa virkistävästä kasteesta ja mahdollisuuden kokeilla myöhemmin vesipyssyjä.

Lisää perinteitä vaalittiin rankkaricupissa, jonka osaottelut käytiin toisena leiripäivänä ja finaali kolmannen leiripäivän aamuna. Kisassa nähtiin hienoja maaleja ja vielä upeampia torjuntoja useammalta eri maalivahdin alulta. Huiman jännä finaali ei ratkennut vielä viidellä laukojalla, vaan voittaja selvisi vasta neljännen lisälaukauskierroksen jälkeen. Voiton vei lukemin 3-2 ryhmä, johon kuuluivat leiriläisistä Atte Nieminen, Torsti Kirkkala, Vincent Sundsten, Jouko Haapasaari sekä Voitto Malmivirta. Molemmat finaaliin yltäneet ryhmät saivat makean palkinnon.

Leirillä järjestettiin myös piirustuskilpailu, jossa tehtävänä oli piirtää jalkapalloaiheinen piirros. Raadilla oli vaikea tehtävä arvostelussa lukuisien upeiden piirrosten kanssa, mutta tällä kertaa kolmen palkitun joukkoon selvisivät seuraavat futistaiteilijat:

  1. 1. Eero Nieminen
  2. 2. Enja Leino
  3. 3. Jaime Lähteenmäki

Leirin päätteeksi huomioitiin palkinnoin kolme leiriläistä, jotka ovat olleet erityisen mukavia leirikavereita ja toimineet leirillä esimerkillisesti. Tänäkin vuonna herkullisesta leirilounaasta vastannut Kortteliravintola Navetta oli mukana lahjoittamassa leiriläisille palkintoja. KiWa-leirikaveri tunnustuksen saivat tänä vuonna Jouko Haapasaari, Jessica Helin sekä Joel Rautio. Lisäksi erityismaininnan sai leirin 6-vuotias kuopus Joonatan Laaksonen, joka sulautui isompien joukkoon ja pärjäsi reippaalla asenteellaan väsymättä koko kolmen päivän leirin.

Järjestävä seura haluaa kiittää onnistuneesta leiristä kaikkia leiriläisiä, ohjaajia, kentänhoitajia, Kortteliravintola Navettaa sekä leirin pystytyksessä ja purkamisessa olleita vapaaehtoisia!

© Turun Weikot ry

Logo - Turun Weikot

(02) 233 7207
toimisto@turunweikot.fi
Mikonkatu 2, 20100 Turku

Toimiston aukioloajat

Päivystämme toimistolla tarvittaessa. Sovi asiasta erikseen ottamalla yhteyttä.

Turun Weikot Ry (TuWe) on vuonna 1912 perustettu turkulainen urheilun yleisseura. Seuran lajivalikoimassa ovat jalkapallo, keilailu, nyrkkeily, voimistelu ja yleisurheilu. Lisäksi seurassa toimii aktiivinen veteraanikerho ja hyvinvointiliikuntaan keskittyvä jaosto.

Seura on vuosien saatossa menestynyt useissa lajeissa (kts. seuran historia)

Hallituksen puheenjohtaja on Ari Normasto ja toiminnanjohtaja Ari Jalonen.

Turun Weikkojen säännöt

Seuran tietosuojaseloste