Pallo-Iirot TuWen Naisten sunnuntaivieraina

TuWen naisten edustusjoukkue sai tänään aamupäivällä vieraita Raumalta Pallo-Iirojen naisten vieraillessa keväisellä Kupittaan keinonurmella.

 

Yöllisen lumisateen jäljiltä näytti aamun tunteina hetken aikaa hieman huolestuttavalta kenttäolosuhteiden suhteen, mutta lämmityksen ja aamuisen harjauksen jäljiltä peliareena oli mitä parhaimmassa kunnossa.

 

Maalintekoa päästiin harjoittelemaan tänään oikein runsaimman kautta puolin ja toisin. Ensimmäisellä jaksolla vuoro oli vierailla, mutta tauon jälkeen TuWe yltyi kuromaan tilanteen tasoihin neljän maalin takaa. Ottelun lopussa vuoro siirtyi jälleen raumalaisille, eikä aika riittänyt enää kotijoukkueen lisämaaleihin.

 

TuWen Peppi Saarinen ilahdutti omiaan päivän hattutempullaan.

 

TuWe-Pallo-Iirot 4-6 (0-4)

 

4’   0-1 Reunanen Kaisa

20’ 0-2 Laaksonen Selma

45’ 0-3 Lamminen Elli

45’ 0-4 Ketola Laura

57’ 1-4 Saarinen Peppi

69’ 2-4 Rönnemaa Ada

72’ 3-4 Saarinen Peppi

74’ 4-4 Saarinen Peppi

78’ 4-5 Kannosto Jessica

84’ 4-6 Kannosto Jessica

 

TuWe: ReiniläSanni, Rönnemaa Ada, Aalto Kaisa, Marttila Heidi, Sjöblom Jessica, Nevalainen Nella, Totro Maj, Valkama Asta, Saarinen Peppi, Kauppi Jenni, Järvipetäjä Alina (mv)

 

© Turun Weikot ry

Logo - Turun Weikot

(02) 233 7207
toimisto@turunweikot.fi
Mikonkatu 2, 20100 Turku

Toimiston aukioloajat

Päivystämme toimistolla tarvittaessa. Sovi asiasta erikseen ottamalla yhteyttä.

Turun Weikot Ry (TuWe) on vuonna 1912 perustettu turkulainen urheilun yleisseura. Seuran lajivalikoimassa ovat jalkapallo, keilailu, nyrkkeily, voimistelu ja yleisurheilu. Lisäksi seurassa toimii aktiivinen veteraanikerho ja hyvinvointiliikuntaan keskittyvä jaosto.

Seura on vuosien saatossa menestynyt useissa lajeissa (kts. seuran historia)

Hallituksen puheenjohtaja on Ari Normasto ja toiminnanjohtaja Ari Jalonen.

Turun Weikkojen säännöt

Seuran tietosuojaseloste