TuWen naisten edustuksen kevät

  

Pikkulintujen laulujen voimistuessa ja valoisan ajan päivä päivältä lisääntyessä kuulostellaan vähän, mitä kuuluu TuWen naisten edustusjoukkueelle talven selän taittuessa.

Hyvää kuuluu! Marraskuun alkupuolella alkanut valmistautuminen tulevaan kauteen on edennyt suunnitelmien mukaan ja hyvin aikataulussa, kertoo joukkueenjohtaja Ari Jalonen.

Pelaajiston vaihtuvuus on ollut hyvin maltillista ja joukkueen runko on pysynyt pitkälti lähes samana. Tämä antaa hyvän perustan jatkaa joukkueena pelaamisen kehittämistä.

Ryhmä on tarkoitus pitää edelleen hyvin maltillisen kokoisena ja tiiviinä, mutta kuitenkin riittävänä huomioiden pitkän kauden (22 ottelua). Joukkueessa on silti kaiken aikaa tarjolla erilaisia rooleja muutamille uusille avainpelaajille,  jotka ovat kiinnostuneita lähtemään mukaan mukavaan joukkoomme.

Joukkueen maalivahtina jatkaa Linda Säätelä.  Kevään lopulla joukkueen mukaan lentää Atlantin takaa toiseksi maalivahdiksi viime kesän tapaan Roosa Hurmerinta. Viime kaudella toisena maalivahtina pelannut Nea Laine siirtyi opiskelujen myötä Kokkolaan ja edustaa tällä kaudella GBK:ta.

Paluun tuttuun punaiseen pelipaitaansa numero 2 on tehnyt Sanja Ketola. Uutena tuttavuutena Turun Weikkojen asuun pukeutuu Heidi Ristiluoma, joka pelasi viime kaudella GBK:n riveissä.

Muita kokeneesta pelaajakaartista kaudella 2019 jatkavia ovat Emmi Reinikainen, Taija Tomberg, Asta Valkama, Sanni Reinilä, Heidi Marttila, Jessica Sjöblom, Kaisa Aalto, Maj Totro, Jenni Kauppi, Peppi Saarinen, Reetta Varjo sekä Veronica Timlin.

Nuorempaa lahjakasta ikäpolvea joukkueessa edustavat jo viime kauden loppupuolella mukana olleet Nella Nevalainen ja Ada Rönnemaa. Seuran omasta B-tyttöjen ikäluokasta naisten edustusjoukkueeseen on noussut myös Venla Luotonen..

Kesän pelit jäänevät tällä erää väliin Meri-Tuulia Reposelta, joka on hyvää vauhtia toipumassa syksyllä kohdalle sattuneesta vammasta.

Puolustuspäästä ainakin tällä hetkellä sivuun ovat jääneet luunkova toppari Tiia Vaittinen sekä kokenut Paulina Nordström, jotka keskittyvät Eveliina Kivikosken tapaan perheidensä arkiin.

Saana Kallion opiskelut jatkuvat Lahden suunnalla ja hänen joukkueensa on tällä kaudella FC Kuusysi.

Muutamien pelaajien kanssa neuvotellaan vielä,  joten nimilistaan saattaa tulla vielä rivejä lisää lähiaikoina. Muun muassa Petra Nurminen liittynee joukkoon palattuaan keväällä Pohjois-Suomen työtehtävistään.

Joukkueen valmentaja Jouni Alénin yllättävien uusien työkuvioiden viedessä hänet toiselle puolen Suomea, on sydäntalven aikana valmennusvastuu ollut pitkälti joukkueen osaavan fysiikkavalmentaja Timo Viljasen vastuulla.  Harjoittelussa on panostettu erityisesti ryhmän fyysisen kunnon rakentamiseen ja sen huipun oikeaan ajoitukseen.

Pallollisissa harjoitteissa ovat suurena apuna olleet seuran valmentajat  Marion Hällfors, Susanna Ranta, Jari Pullinen ja Mika Salonen sekä valmennuskoulutuksissa mukana olleita joukkueen pelaajia.  Iso kiitos kaikille valmennuksessa mukana olleille!

Joukkueen uuden vastuuvalmentajan nimi on selvillä lähiaikoina.

Naisten edustusjoukkueen psyykkisenä valmentajana jatkaa Jannica Finnberg-Harju ja huoltajana Harri Tomberg.

Tulevana viikonloppuna, mikäli ilmojen haltijat ovat suopeita, joukkue kohtaa harjoitusottelussa Kupittaalla Turun Palloseuran Naiset 2-joukkueen.

Naisten Ykkösen sarja pyörähtää käyntiin huhtikuun puolessa välissä. Ottelutiedot ynnä muut ajankohtaiset asiat löytyvät totuttuun tapaan joukkueen kotisivuilta sekä niillä olevien linkkien kautta.

Myös joukkueen kannatuskausikortit ovat pian saatavilla. Muistakaa hankkia omanne ajoissa, muistuttaa lopuksi Ari Jalonen.

 

 

 

© Turun Weikot ry

Logo - Turun Weikot

(02) 233 7207
toimisto@turunweikot.fi
Mikonkatu 2, 20100 Turku

Toimiston aukioloajat

Päivystämme toimistolla tarvittaessa. Sovi asiasta erikseen ottamalla yhteyttä.

Turun Weikot Ry (TuWe) on vuonna 1912 perustettu turkulainen urheilun yleisseura. Seuran lajivalikoimassa ovat jalkapallo, keilailu, nyrkkeily, voimistelu ja yleisurheilu. Lisäksi seurassa toimii aktiivinen veteraanikerho ja hyvinvointiliikuntaan keskittyvä jaosto.

Seura on vuosien saatossa menestynyt useissa lajeissa (kts. seuran historia)

Hallituksen puheenjohtaja on Ari Normasto ja toiminnanjohtaja Ari Jalonen.

Turun Weikkojen säännöt

Seuran tietosuojaseloste