Tomberg takaisin tositoimiin

 

TuWen ottelut Naisten Ykkösessä alkoivat tällä kaudella Pietarsaaressa, jossa avaustaistoa hyisessä kevätsäässä emännöivät FC Unitedin naisten edustusjoukkue.

Päivän otttelun lähes ainoat ilon aiheet olivat vuoden peliareenoilta vakavan loukkaantumisen vuoksi sivussa olleen Taija Tombergin paluu pelaavaan kokoonpanoon sekä Linda Säätelän upeaakin upeammat torjunnat. Ilman niitä tylyt loppulukemat 4-0 olisivat olleet vieläkin karummat.

Päivästä tiedettiin tulevan hyvin haasteellinen jo matkaan lähdettäessä.Tiedossa olleiden sairastumisten vuoksi poisjääneiden saldo kasvoi vielä edellisen yön ja bussimatkan aikana. Ottelun aloitukseen saatin kuitenkin nippa nappa täysi kentällinen, tosin erilaisilla pelipaikkojen kompromisseilla höystettynä. Muun muassa toinen maalivahdeista Nea Laine löysi itsensä yllättäen kentän toisesta päädystä kärkipelaajan paikalta.

Ottelun ensimmäinen puoliaika pelattiin kuitenkin suhteellisen tasaväkisissä merkeissä vaakakupin ollessa tosin hieman FC Unitedin puolelle kallellaan. Kotijoukkue onnistui pelaamaan useaan otteeseen pallon Louise Björkskogille, jonka oikean laidan kautta tulleet nopeat läpijuoksut työllistivät maalivahti Linda Säätelää.

Näytti jo hetken siltä, että ensimmäiset kolme varttia TuWe selviytyi ilman takaiskuja, mutta toisin kävi. Vieraiden puolustajat jotenkin jähmettyivät ihailemaan maalivahtinsa hienoja torjuntoja unohtaen täysin pallon toimittamisen pois omalta alueeltaan. Usean torjunnan päätteeksi Linda Björkskog onnistui laittamaan pallon TuWen maaliin.

Kotijoukkueen toinen maali oli lähes toisinto ensimmäisestä maalintekijää Louise Björgskogia myöden.

TuWen ongelmana oli päivän pelissä liian hidas oman päädyn siivoaminen. FC United pääsi turhan helposti huseeraamaan hyökkäyspäässä ja tylytti vieraita Sanna Ögin toimesta vielä kahdesti tehden ottelun loppulukemiksi 4-0.

Mutta eivät turkulaisetkaan aivan altavastaajina ottelun aikana olleet. Ensimmäisellä puoliajalla koko ottelun väkevästi pelannut Janniina Haapaniemi antoi mainion syötön Nea Laineelle, joka oli aivan hilkulla yllättää itsesä oudolla pelipaikalla tehdyn avausmaalin muodossa, mutta hän oli harmillisesti pari askelta pallon tavoittamattomissa.

Paras maalintekopaikka oli Janniina Haapaniemellä, joka harhautettuaan koko kotijoukkueen puolustuksen pääsi laukomaan tyhjään maaliin, mutta veto suuntautui vasemmalta hieman ohi.

Ottelun lähestyessä loppua Taija Tomberg tuli vaihtopenkiltä ottamaan pitkän odotuksen jälkeen tuntumaa tositoimiin pallon kanssa.

Kauden ensimmäisestä Pohjanmaan reissusta jäi joukkueelle ainoastaan paljon parannettavaa. Kausi on aivan alussa ja paljon ehtii vielä tapahtua. Ryhmä pääsee vihdoinkin pikku hiljaa toimimaan ehjänä kokonaisuutena, kun loputkin toipilaat saadaan mukaan yksi toisensa jälkeen, maailmalla olevat kotiutuvat ja uudet pelaajat pääsevät vauhtiin joukkueessa.

Ensi viikonloppuna avataan kausi kotiareenalla Raunistulassa, jonne saapuvat vanhat ystävämme PK Keski-Uusimaalta.

 

TuWe: Matilda Halm, Jessica Sjöblom, Saana Kallio, Asta Valkama (C), Janniina Haapaniemi, Meri-Tuulia Reponen, Heidi Marttila, Tuula Siren, Erika Pullinen, Nea Laine, Linda Säätelä, Taija Tomberg

 

FC United-TuWe 4-0 (1-0)

44'  1-0 Louise Björkskog

61'  2-0 Louise Björkskog

73'  3-0  Sanna Ög

79'  4-0  Sanna Ög

 

© Turun Weikot ry

Logo - Turun Weikot

(02) 233 7207
toimisto@turunweikot.fi
Mikonkatu 2, 20100 Turku

Toimiston aukioloajat

Päivystämme toimistolla tarvittaessa. Sovi asiasta erikseen ottamalla yhteyttä.

Turun Weikot Ry (TuWe) on vuonna 1912 perustettu turkulainen urheilun yleisseura. Seuran lajivalikoimassa ovat jalkapallo, keilailu, nyrkkeily, voimistelu ja yleisurheilu. Lisäksi seurassa toimii aktiivinen veteraanikerho ja hyvinvointiliikuntaan keskittyvä jaosto.

Seura on vuosien saatossa menestynyt useissa lajeissa (kts. seuran historia)

Hallituksen puheenjohtaja on Ari Normasto ja toiminnanjohtaja Ari Jalonen.

Turun Weikkojen säännöt

Seuran tietosuojaseloste