Porilaiset kyläilivät Kupittaalla

Harjoitusottelu TuWe-Nicefutis 3-2 (1-0)

TuWen naisten harjoituspelit jatkuivat sunnuntaina Kupittaan lämmitettävällä keinonurmella. Kotijoukkue kohtasi toistamiseen Nicefutiksen edustusjoukkueen. Ensimmäinen ottelu Porissa päättyi tasaisen väännön jälkeen maalittomana. Toisessa osaottelussa turkulaiset tekivät yhden maalin vastustajaa enemmän ottelun päättyessä lukemin 3-2 (1-0)

Molemmilla joukkueilla sairastuvalla riitti edelleen väkeä, mutta jalkeilla olleet ryhmät tarjosivat mukavan vauhdikkaan ottelun sunnuntaipäivän ratoksi.

TuWen kauden ensimmäisen maalin sai nimiinsä Janniina Haapaniemi viidentoista minuutin pelin jälkeen saatuaan pallon haltuunsa Maj Totron mainioin pallonriiston ansiosta. Heti toisen puoliskon ensimäisellä minuutilla kotijoukkue ei ollut täysin hereillä, vaan vieraat kävivät kuittaamassa puntit tasoihin.

Kolme minuuttia myöhemmin Maj Totro vei kotijoukot jälleen johtoon, Esityön maaliin teki Kaisa Aalto. Loput maalit tehtiin ottelun loppuminuuteilla. Ensin porilaiset tulivat jälleen tasoihin ja viisi minuuttia ennen loppuvihellystä Janniina Haapaniemi laittoi pallon verkkoihin Kaisa Aallon timiessa jälleen syöttäjänä..

TuWen maalissa vuorottelivat tänään Linda Säätelä ja Lotta Parkkola.

Molemmat joukkueet olivat sangen tyytyväisiä päivän näyttöihin valmennusporrasta myöden. Vielä ehtii hyvin tekemään hienosäätöjä kahden viikon kuluttua pääsiäisenä alkavaan kauteen. TuWe aloittaa urakkansa viikkoa myöhemmin Pietarsaaressa.

TuWe: Janniina Haapaniemi, Linda Säätelä, Meri-Tuulia Reponen, Heidi Marttila,Sanni Reinilä, Petra Nurminen, Lotta Parkkola, Kaisa Aalto, Camilla Mäki-Kuutti, Erika Pullinen, Maj Totro, Jannica Finnberg-Harju, Sanni Lukander

 

© Turun Weikot ry

Logo - Turun Weikot

(02) 233 7207
toimisto@turunweikot.fi
Mikonkatu 2, 20100 Turku

Toimiston aukioloajat

Päivystämme toimistolla tarvittaessa. Sovi asiasta erikseen ottamalla yhteyttä.

Turun Weikot Ry (TuWe) on vuonna 1912 perustettu turkulainen urheilun yleisseura. Seuran lajivalikoimassa ovat jalkapallo, keilailu, nyrkkeily, voimistelu ja yleisurheilu. Lisäksi seurassa toimii aktiivinen veteraanikerho ja hyvinvointiliikuntaan keskittyvä jaosto.

Seura on vuosien saatossa menestynyt useissa lajeissa (kts. seuran historia)

Hallituksen puheenjohtaja on Ari Normasto ja toiminnanjohtaja Ari Jalonen.

Turun Weikkojen säännöt

Seuran tietosuojaseloste