Pisteet Malmille kovan väännön jälkeen

Tiukassa taistossa tarvitaan välillä lisäapuja kentälle joukkueenjohdoltakin

Perinteisesti tasaväkinen kilpasiskojen taisto nähtiin jälleen kerran Raunistulan kentällä kotijoukkue TuWen ottaessa toistamiseen tällä kaudella mittaa Malmin Palloseuran edustusjoukkueen naisista.

Ottelun ensimmäinen puolisko lupaili hyvää kotijoukkueelle pallonhallinnan ollessa pitkälti emäntien hallussa. Hyvät maalipaikat olisi ollut tarpeen käyttää hyödyksi, sillä tauon aikana TuWelaisten jalat jotenkin hyytyivät ja puntit tasoittuivat huomattavasti.

Maalinteossa eivät vieraatkaan olleet onnistua, mutta pelikellon näyttäessä 73 minuuttia avautui malmilaisille oivat tilaisuudet hoitaa potti kotiin turkulaisten puolustuksen epäonnistuttua purkamaan palloa pois oman maalinsa edustalta.. Kaksi ensimmäistä kovaa vetoa tyrehtyivät TuWen maalivahti Linda Säätelän loistaviin torjuntoihiin, mutta kolmannen laukauksen edessä hänkin joutui antautumaan ja Daisy Währn vei joukkueensa 0-1 johtoon.

Tämä oli päivän ainut osuma, joten paikalle saapuneelta runsaslukuiselta yleisöltä jäi varsinaiset maalikimarat kummassakin kenttäpädyssä tänään näkemättä.

Ottelun emäntänä toimineen Wellnesscenter Wilhelminan Armin Paulus palkitsi molempien joukkueiden parhaat pelaajat. Tänään palkituiksi tulivat molempien joukkueiden numerot yksitoista, MPS:n Karla Makkonen ja TuWen Meri-Tuulia Reponen.

Voittonsa myötä MPS hivuttautui sarjataulukossa niukasti TuWen yläpuolelle, mutta kisa jatkuu. Ensi lauantaina TuWe matkaa jälleen kohti Pohjamaan lakeuksia testaamaan, mitä GBK on saanut aikaiseksi alkukauden aikana.

TuWe-MPS 0-1 (0-0)

73'  0-1 Daisy Währn

 

 

Kuvat: Ari Jalonen

 

© Turun Weikot ry

Logo - Turun Weikot

(02) 233 7207
toimisto@turunweikot.fi
Mikonkatu 2, 20100 Turku

Toimiston aukioloajat

Päivystämme toimistolla tarvittaessa. Sovi asiasta erikseen ottamalla yhteyttä.

Turun Weikot Ry (TuWe) on vuonna 1912 perustettu turkulainen urheilun yleisseura. Seuran lajivalikoimassa ovat jalkapallo, keilailu, nyrkkeily, voimistelu ja yleisurheilu. Lisäksi seurassa toimii aktiivinen veteraanikerho ja hyvinvointiliikuntaan keskittyvä jaosto.

Seura on vuosien saatossa menestynyt useissa lajeissa (kts. seuran historia)

Hallituksen puheenjohtaja on Ari Normasto ja toiminnanjohtaja Ari Jalonen.

Turun Weikkojen säännöt

Seuran tietosuojaseloste