Kaksi uutta ohjaajaa keilailuun

Kupittaalla järjestettiin muutaman vuoden tauon jälkeen  Suomen Keilailuliiton keilailun ohjaajan kurssi aluevalmentaja Kai Hildénin vetämänä. Osallistujia oli yhteensä kahdeksan, Turusta, Raisiosta ja Vaasasta. Kurssilla oli sekä teoriaa että rataharjoituksia. Kurssilla käytettiin uudistuksen alla olevaa ohjaajakurssin materiaalia, jossa uutuutena oli myös kaksikätinen keilailu.

Ohjaajakurssin suorittaminen on ensimmäinen askel SKL:n valmentajakoulutuksessa. Seuraava taso on perusvalmentajakurssin suorittaminen.

Tuwesta kurssille osallistuivat lasten keilakerhon vetäjä Maria Heikkinen ja Jari Lampinen. Erittäin antoisan ja opettavaisen päivän päätteeksi molemmat saivat todistuksen ja ovat nyt keilailun ohjaajia.

Onnittelut molemmille uusille ohjaajille!

© Turun Weikot ry

Logo - Turun Weikot

(02) 233 7207
toimisto@turunweikot.fi
Mikonkatu 2, 20100 Turku

Toimiston aukioloajat

Päivystämme toimistolla tarvittaessa. Sovi asiasta erikseen ottamalla yhteyttä.

Turun Weikot Ry (TuWe) on vuonna 1912 perustettu turkulainen urheilun yleisseura. Seuran lajivalikoimassa ovat jalkapallo, keilailu, nyrkkeily, voimistelu ja yleisurheilu. Lisäksi seurassa toimii aktiivinen veteraanikerho ja hyvinvointiliikuntaan keskittyvä jaosto.

Seura on vuosien saatossa menestynyt useissa lajeissa (kts. seuran historia)

Hallituksen puheenjohtaja on Ari Normasto ja toiminnanjohtaja Ari Jalonen.

Turun Weikkojen säännöt

Seuran tietosuojaseloste