Päättäjäisissä palkitut keilaajat

Keilailukauden päättäjäisiä vietettiin tuttuun tapaan Piikkiön Tulikalliossa 31 osallistujan voimin. Tapahtuman luonnetta oltiin vähän muutettu edellisistä vuosista ja muutos tuntui onnistuneelta. Toki sateisella säällä saattoi olla osuutta mukavaan yhteiseloon sisätiloissa!

Tilaisuus aloitettiin läsnäolijoiden esittelykierroksella ja sitten nautittiin kahvit suolaisen ja makean kera. Tämän jälkeen Marja kertoi päättyvän kauden kohokohdista ja seuraavan kauden asioista. Näistä kerrotaan enemmän toukokuun jäsenkirjeessä.

Sitten oli vuorossa palkitsemiset:

- vuoden keilaaja on Jouko Hurskainen

- vuoden keilailuteko on TKL Cupin voitto joukkueella Aleksi Alanen, Daniel Averine, Jesse Fredrikson ja Kari Hirvonen

- vuoden toimitsija on Maarit Kaukinen

- vuoden junnutsemppari on Rafael Stjärnstedt

- eniten keskiarvoon nostanut on Joonas Reponen (24.85)

Seuran mestaruuskisojen tulokset:

A-miehet: 1. Jori Kaijanen, 2. Jari Rantanen ja 3. Jouko Hurskainen

B-miehet: 1. Joonas Reponen, 2. Pekka Kaukonen ja 3. Mikael Bianciardi

A-naiset: 1. Anja Rainisalo, 2. Jonna Saarinen ja 3. Merja Teppo

B-naiset: 1. Pauliina Haarre, 2. Milla Riihimäki ja 3. Maarit Kaukinen

Junnutytöt: 1. Pauliina Haarre

Junnupojat: 1. Mikael Bianciardi, 2. Joonas Reponen ja 3. Daniel Averine

Lisäksi Jouko Hurskainen sai muistolautasen täydellisestä 300 sarjastaan helmikuussa Porissa.

Virallisemman ohjelman jälkeen alkoi viihteellinen osuus. Seuramme junnut Joonas, Oskari ja Mikael olivat tehneet nykytekniikkaa hyödyntävän tietokilpailun, jossa kysymyksiin vastattiin älypuhelimilla. Suuret kiitokset vielä kerran pojille loistavasta kisasta!

Seuraava tietokilpailu meni osaksi musiikkiviihteelle. Markku soitti haitarilla otteita 15 kappaleesta ja joukkueiden tehtävänä oli tunnistaa kappaleita, säveltäjiä, sanoittajia tai jokin yksityiskohta laulusta. Kiva oli kuunnella tuttuja lauluja. Kiitos Markku!

Koska mölkkyä ei sateen vuoksi päästy pelaamaan, oli aikaa vielä kolmannelle tietovisalle, jonka veti Jonna. Sitten kello olikin jo niin paljon, että täytyi perustaa kisastudio keilailun SM-finaalien katsomiseksi televisiosta. Nälkäkään ei päässy kisastudiossa yllättämään, kun junnut grillasivat meille "vanhuksille" makkaraa grillikatoksessa.

Kiitokset kaikille osallistujille, teitte upean tilaisuuden! Kiitokset myös tilaisuuden talkoolaisille hyvästä läpiviemisestä!

Kuvassa mestaruusmitalien saajia vasemmalta: Joonas Reponen, Mikael Bianciardi, Jari Rantanen, Maarit Kaukinen, Jonna Saarinen, Anja Rainisalo ja Merja Teppo.

 

© Turun Weikot ry

Logo - Turun Weikot

(02) 233 7207
toimisto@turunweikot.fi
Mikonkatu 2, 20100 Turku

Toimiston aukioloajat

Päivystämme toimistolla tarvittaessa. Sovi asiasta erikseen ottamalla yhteyttä.

Turun Weikot Ry (TuWe) on vuonna 1912 perustettu turkulainen urheilun yleisseura. Seuran lajivalikoimassa ovat jalkapallo, keilailu, nyrkkeily, voimistelu ja yleisurheilu. Lisäksi seurassa toimii aktiivinen veteraanikerho ja hyvinvointiliikuntaan keskittyvä jaosto.

Seura on vuosien saatossa menestynyt useissa lajeissa (kts. seuran historia)

Hallituksen puheenjohtaja on Ari Normasto ja toiminnanjohtaja Ari Jalonen.

Turun Weikkojen säännöt

Seuran tietosuojaseloste