Keilaajien päättäjäiset

Keilaajat suuntasivat kauniina keväisenä sunnuntaina edellisiltä vuosilta tuttuun päättäjäispaikkaan Piikkiön Tulikallioon. Maittavan lohisopan jälkeen oli vuorossa kauden 2017-2018 saavutuksista palkitseminen.

Vuoden keilaajaksi valittiin Merja Teppo, vuoden keilailuteosta palkittiin Joonas Reponen, eniten keskiarvoaan nosti Jesse Fredrikson ja vuoden junnutsemppari oli Veikka Vuolukka. Onnittelut vielä kerran palkituille!

Sitten oli vuorossa seuran mestaruusmitalien jako:

 • A-miehet: 1. Erkki Wiik, 2. Ari Vihersaari ja 3. Pertti Ojala
 • B-miehet (CD-luokat): 1. Kari Hirvonen, 2. Jorma Warinowski ja 3. Jorma Rantanen
 • A-naiset: 1. Jonna Saarinen, 2. Päivi Huoponen ja 3. Merja Teppo
 • B-naiset (D-luokka): 1. Maarit Kaukinen
 • junioritytöt: 1. Sonja Reponen, 2. Cara Muuriaisniemi
 • junioripojat: 1. Roni Timonen, 2. Joonas Reponen ja 3. Oskari Reponen

Marraskuussa Imatralla keilattujen TUL:n mestaruuskisojen TuWen mitalistit:

 • A-naiset: 1. Jonna Saarinen
 • naisten parikilpailu: 1. Jonna Saarinen - Maarit Kaukinen
 • veteraaninaiset:1. Anja Rainisalo
 • veteraaninaiset parikilpailu: 1. Anja Rainisalo - Marja Hongisto
 • veteraanimiehet: 2. Erkki Wiik, 3. Jari Rantanen
 • veteraanimiehet parikilpailu: 1. Erkki Wiik - Jari Rantanen
 • juniorit: 1. Jesse Fredrikson

Päättäjäiset eivät ole mitään ilman bingoa! Minnan ja Tiinan luotsaamina vedettiin kaksi kierrosta bingoa ja voittajat saivat valita suuresta palkintopöydästä mieleisiään palkintoja. Sitten oli vuorossa Jonnan vetämä mielenkiintoinen 24 televisiosarjan tunnusmusiikin tunnistamistehtävä. Yllättävän vaikean tehtävän voitti haitaristimme Markku poikansa Jessen kanssa. Kahvin juonnin jälkeen alkoi vapaa seurustelu ja mölkyn peluu ihanassa kevätsäässä.

Kuvassa seuramestaruusmitalisteja (punavalkoinen nauha) ja TUL:n mitalisteja (punainen nauha).

© Turun Weikot ry

Logo - Turun Weikot

(02) 233 7207
toimisto@turunweikot.fi
Mikonkatu 2, 20100 Turku

Toimiston aukioloajat

Päivystämme toimistolla tarvittaessa. Sovi asiasta erikseen ottamalla yhteyttä.

Turun Weikot Ry (TuWe) on vuonna 1912 perustettu turkulainen urheilun yleisseura. Seuran lajivalikoimassa ovat jalkapallo, keilailu, nyrkkeily, voimistelu ja yleisurheilu. Lisäksi seurassa toimii aktiivinen veteraanikerho ja hyvinvointiliikuntaan keskittyvä jaosto.

Seura on vuosien saatossa menestynyt useissa lajeissa (kts. seuran historia)

Hallituksen puheenjohtaja on Ari Normasto ja toiminnanjohtaja Ari Jalonen.

Turun Weikkojen säännöt

Seuran tietosuojaseloste