Pepille kaksi kultamitalia viikonloppuna

Kupittaalla keilattiin lauantaina valtakunnallisen Junnu Tourin finaalit. Ainoana tuwelaisena finaaleihin selviytynyt minityttöjen (alle 13-vuotiaiden sarjan) Peppi Konsteri otti hienosti kultamitalin pitkän päivän päätteeksi.

Kilpailu aloitettiin kahdeksan sarjan kisalla. Jo siinä kisassa Peppi näytti vahvuutensa. Hän voitti sen selvästi pistein 1401 (keskiarvo 175,13). Toiseksi tullut Venäjän Anastasiy Fedorova heitti 1271 (keskiarvo 158,88).

Välierissä Peppi sai vastaansa neljänneksi sijoittuneen Ella Rantamäen. Välierä keilattiin paras kolmesta sarjasta. Ensimmäinen sarja oli Pepin päivän huonoin, vain 134, ja Ella heitti 158. Mutta sitten Peppi aloitti kirin: toinen sarja 209 ja kolmas 231.

Loppuottelussa Pepin vastustaja oli oman välieränsä voittanut Anastasiy. Ensimmäinen sarja oli tasainen. Sen Peppi vei nimiinsä 173-171. Toinen sarja oli jo selvemmin Pepin, lukemat 172-157. Pepin päivän kokonaissaldo oli 13 sarjaan 2320 pistettä (keskiarvo 178,46). Toiseksi tullut Anastasiy keilasi keskiarvolla 164.

Sunnuntaina päättyi Nuorten ja junioreiden SM-kisat Tammisaaressa. Peppi otti sieltäkin kultamitalin ikäkausimestaruuskisassa kahdeksan sarjan tuloksella 1371. TuWen junnuista ensi viikonlopun finaaleihin selviytyi junioritytöistä Jessica Perämäki, sijoitus seitsemäs ja tulos 1500.

Onnea Pepille loistavista suorituksista ja Jessicalle tsemppiä SM-finaaleihin!

© Turun Weikot ry

Logo - Turun Weikot

(02) 233 7207
toimisto@turunweikot.fi
Mikonkatu 2, 20100 Turku

Toimiston aukioloajat

Päivystämme toimistolla tarvittaessa. Sovi asiasta erikseen ottamalla yhteyttä.

Turun Weikot Ry (TuWe) on vuonna 1912 perustettu turkulainen urheilun yleisseura. Seuran lajivalikoimassa ovat jalkapallo, keilailu, nyrkkeily, voimistelu ja yleisurheilu. Lisäksi seurassa toimii aktiivinen veteraanikerho ja hyvinvointiliikuntaan keskittyvä jaosto.

Seura on vuosien saatossa menestynyt useissa lajeissa (kts. seuran historia)

Hallituksen puheenjohtaja on Ari Normasto ja toiminnanjohtaja Ari Jalonen.

Turun Weikkojen säännöt

Seuran tietosuojaseloste