Länsirannikon mestaruudet ratkottiin Raumalla

Raumalla keilattiin Länsirannikon Juniori mestaruuksista ja maakuntien välinen kisa. Lisäksi keilattiin Varsinais-Suomen Junnu Tourin viimeinen osakilpailu.

CD pojat (1.9.1993-31.12.1999)

Maakuntien välisen kisan voitti Etelä pistein 4149-3888. Henkilökohtaisen mestaruuden voitti TuWen Kim Korpela tuloksella 1097 ja Tuomas Nurmi oli kolmas pistein 1072.

Salon Hanhivaarassa la 9.5. keilattavaan finaaliin pääsivät TuWesta Kim Korpela, Tuomas Nurmi ja Lauri Korpinen. Kim voitti seitsemästä osakilpailusta neljä, oli toinen kaksi kertaa ja kerran kolmas. 

CD pojat (1.1.2000 ja myöhemmin syntyneet)

Maakuntien välisen kisan voitti Etelä pistein 7473-7425. Henkilökohtaisessa kisassa hopeamitalin saavutti TuWen Leevi Korpinen tuloksella 1147. Hanhivaaran finaaliin pääsivät Matias Mäkilaine ja Leevi Korpinen.

CD tytöt (1.9.1993 ja myöhemmin syntyneet)

Tässäkin sarjassa maakuntien välisen kisan voitti Etelä pistein 3221-2943. Henkilökohtaisessa kisassa TuWen Tiia-Maria Roos sai kultamitalin tuloksella 1156. Jenni Jalonen nappasi pronssimitalin, tulos 1038.

Hanhivaaraan matkaavat kaikki Tourille osallistuneet TuWen tytöt järjestyksessä Tiia-Maria Roos, Julia Jalonen, Jenni Jalonen, Peppi Konsteri ja Emmi-Noora Roos.

© Turun Weikot ry

Logo - Turun Weikot

(02) 233 7207
toimisto@turunweikot.fi
Mikonkatu 2, 20100 Turku

Toimiston aukioloajat

Päivystämme toimistolla tarvittaessa. Sovi asiasta erikseen ottamalla yhteyttä.

Turun Weikot Ry (TuWe) on vuonna 1912 perustettu turkulainen urheilun yleisseura. Seuran lajivalikoimassa ovat jalkapallo, keilailu, nyrkkeily, voimistelu ja yleisurheilu. Lisäksi seurassa toimii aktiivinen veteraanikerho ja hyvinvointiliikuntaan keskittyvä jaosto.

Seura on vuosien saatossa menestynyt useissa lajeissa (kts. seuran historia)

Hallituksen puheenjohtaja on Ari Normasto ja toiminnanjohtaja Ari Jalonen.

Turun Weikkojen säännöt

Seuran tietosuojaseloste